-
Nomachine NX w RHEL/CentOS – Instalacja
Jakiś czas temu wpadłem na pomysł uruchomienia domowego serwera wraz z możliwością zdalnego dostępu do niego, a w razie możliwości również do Laptopa i innych urządzeń w przyszłości. Wymyśliłem, że zrealizuję to za pomocą mechanizmu VPN. (W przyszłości w razie czego o samej sieci coś więcej mogę napisać). Skoro mam już sieć domową rozszerzoną o możliwość podłączenia się zdalnego być może chciałbym zalogować się graficznie na Laptopa i coś tam zrobić. (No skoro mam też typowe Desktopy w sieci to dlaczego nie?). Jednym z pomysłów był NX firmy Nomachine i tym programem dzisiaj się zajmiemy.
Co prawda dałem w tytule RHEL/CentOS, ale tak naprawdę można by użyć ten wpis dla każdej dystrybucji Linuksa.
I. Konfiguracja Serwera:
1)Wchodzimy na stronę http://www.nomachine.com/download.php
2)Wyszukujemy NX Free Edition, a następnie NX Free Edition for Linux.
3)Wybieramy najpierw architekturę a następnie rodzaj paczek tutaj oczywiście skoro konfigurujemy zapewnie CentOSa lub Red Hata, więc wybieramy RPM.
4)Ściągamy za pomocą przycisków na stronie client, node, server.
5)Wchodzimy do katalogu gdzie sciągneliśmy paczki, a pomocą poleceń „rpm -ivh nxclient*„, „rpm -ivh nxnode*” i „rpm -ivh nxserver*” (Dokładnie w takiej kolejności) instalujemy program.
6)Teraz dodajemy konto systemowe do aplikacji NX, za pomoca polecenia: „/usr/NX/bin/nxserver –useradd paul23„, oczywiście w miejsce paul23 wpisujemy konto, które mamy utworzone w swoim komputerze.
7)Za pomocą polecenia: „/usr/NX/bin/nxserver –userlist„, możemy się upewnić czy napewno konto, na które chcemy się logować jest dodane do aplikacji NX.
II. Instalacja klienta
Tutaj nie będę tego opisywał jak wyżej. Gdyż zostało to już opisane. Po prostu albo:
1)Jeżeli tak jak u mnie na każdym komputerze instalujemy serwer, nic nie musimy robić gdyż w takim wypadku klienta dla NX już mamy.
2)Jeżeli komputer, który będzie się łączył nie będzie miał serwera wykonujemy punkty I.1 – I.4 z tym, że instalujemy tylko klienta. (pomijamy node i server) Ot tak, proste.
III.
Inne przydatne polecenia:
1) „/usr/NX/bin/nxserver –userlist” – wyświetlenie dodanych użytkowników
2) „/usr/NX/bin/nxserver –userdel pawel” – wykasowanie użytkownika (tylko z listy użytkowników logujących się za pomocą NX)
3) „/usr/NX/bin/nxclient” – Klient do łączenia się z serwerem
IV. Wideo
Dodatkowo jako bonus zamieszczę wideo, po obejżeniu, którego dla mnie wszystko w podstawowej konfiguracji było jasne:
Podobne do protokołu VNC na plus ewidentnie szyfrowana droga połączenia!, do zdalnego zarządzania serwerem mógłby służyć projekt WEBMIN jednak musi on opierać się o protokół https!!! gdyż tak to hasło np. root’a szło by przez sieć jawnie… Pozdrawiam i dziękuje za artykuł.
Witam
Czy dobrze Cię zrozumiałem, że oprócz NX zastosowałeś wpierw vpna?
Witam,
VPNa wykorzystałem jednocześnie z NX aby się dostać do domowego serwera.