• vnstat, czyli monitoring łącza na poziomie

    dodany przez Przemysław Sikora

    Ostatnio dużo piszę o użytecznych narzędziach dla systemów LINUX  / UNIX. Może niektórym wydawać się to nudne, ale uwierzcie mi, że takie rozwiązania są nieodłącznym aspektem pracy administratora, a nawet czasem zwykłego usera CentOS-a i  nie tylko. Niedawno natknąłem się na aplikację o nazwie „vnstat”. Jest to konsolowy monitor przepustowości łącza. Z pozoru wydaje się prosty i mało funkcjonalny. Nic bardziej mylnego. Drzemie w nim wiele opcji i udogodnień. Poniżej lista przełączników z którymi możemy uruchamiać „vnstat”.

    -q odpytanie bazy danych aplikacji o transfer
    -h Pokazuje godzinowe zużycie łącza/transferu
    -d Pokazuje dzienne zużycie łącza/transferu
    -m Pokazuje miesięczne zużycie łącza/transferu
    -w Pokazuje tygodniowe zużycie łącza/transferu
    -s Wyświetla skrócone informacje na temat transferu na danym interfejsie (domyślnie eth0)
    -u Aktualizacja bazy danych aplikacji
    -i Wybór interfejsu dla którego mają być wyświetlone statystyki transferu
    -tr Kalkulacja transferu w czasie( domyślnie 5 sekund od wywołania narzędzia)
    -l Pokazuje transfer w czasie rzeczywistym

    Pierwsze uruchomienie dla danego interfejsu wymaga następującej składni „vnstat -u -i nazwa_interfejsu”. Tworzona jest wtedy baza danych w postaci pliku.o nazwie takiej samej jak interfejs w katalogu „/var/lib/vnstat/”. pamiętajmy, że powstały plik musi być zapisywalny dla użytkownika nobody. Baza danych jest automatycznie aktualizowana dzięki skryptowi vnstat.cron, który uruchamia się domyślnie w cronie c0 5 minut. Instalacja narzędzia jest banalnie prosta. W systemie operacyjnym sprowadza się do jednej komendy:

    yum install vnstat

    Pamiętajmy o skonfigurowaniu repozytorium rpmforge, gdzie znajdziemy gotową paczkę z aplikacją. Źródła można pobrać z naszego serwera (http://download.centos.com.pl/app). Poniżej prezentuje kilka screen-ów z działania opisywanego przeze mnie narzędzia.





Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony