-
SpamAssassin w CentOS
SPAM to koszmar każdego administratora serwera pocztowego. Walka z nim nie jest jednak w pełni do wygrania. Nawet zamknięcie jednego serwera spamerskiego, czy samej osoby, nic nie daje. Na jego miejsce powstaną dwa inne i tak bez przerwy. Jednym ze sposób ograniczenia spamu jest zainstalowanie na serwerze oprogramowania do wykrywania i oznaczania spamu, dzięki czemu możemy go filtrować np. przy użyciu naszego klienta pocztowego. Poniżej przedstawię krótką instrukcję korzystania z tego bardzo przydatnego narzędzia.
- Musimy zainstalować odpowiednie oprogramowanie wydając w konsoli polecenie „yum install spamassassin”. Oczywiście musimy robić to z użytkownika root.
- Powinniśmy mieć zainstalowane narzędzie o nazwie procmail.
- Tworzymy plik procmailrc najlepiej w katalogu /etc/. Wtedy ustawienia będą globalne dla wszystkich użytkowników. Jeśli chcemy ograniczyć działanie do konkretnych kont, to musimy ten plik utworzyć w katalogu domowym zainteresowanego.
- Wypełniamy go następującą treścią
- :0fw
* < 256000
| /usr/bin/spamc -f - Od teraz możemy cieszyć rozpoznawaniem przez nasz serwer wiadomości spamowych. Oczywiście nie jest to pewnie w 100%, ale na pewno jest przydatne i warte do zaimplementowania.
- Podstawowa konfiguracja opiera się na edycji pliku /etc/mail/spamassassin/local.cf. Elementy konfiguracyjne w tym pliku.
- required_hits 5 – progowa wyliczona wartość spamowa wiadomości, od której uznawana jest za SPAM
report_safe 1- wartośc 1 oznacza włączone raportowanie, a 0 wyłączone
rewrite_header Subject ****SPAM**** – dopisek do tematu wiadomości oznaczonej jako SPAM
# Enable Bayes auto-learning
auto_learn 1- wartość 1 oznacza włączone automatyczne uczenie się filtra Bayes-a, a 0 wyłączone - W klientach pocztowych można ustawić np. filtrowanie wiadomości, które w temacie zawierają słowo SPAM, aby trafiały do oddzielnego folderu, lub nawet kosza.
- Nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z nowego zabezpieczenia antyspamowego.
Ja używam takiego procmailrc
MAILDIR=$HOME/Maildir/
DEFAULT=$HOME/Maildir/
DROPPRIVS = yes
LOGFILE=$HOME/procmail.log
:0
*^X-Spam-Status: Yes
.SPAM/
przez co sam w katalogu usera zakłada katalog .SPAM i wrzuca tam oznaczone emaile.
Dodatkowo jest log z każdego emaila.
A jescze trzeba dodać opcję w main.cf
mailbox_command = /usr/bin/procmail
inaczej nie zadziała