• Serwer DNS Bind w chroot

  dodany przez Przemysław Sikora

  Nie będę tu opisywał czym jest DNS, bo skoro chcesz go skonfigurować, to napewno wiesz o czym mowa. Usługa DNS jest podatna na różnego typu ataki. Powinniśmy zadbać i jej prawidłowe ustawienie pod kątem bezpieczeństwa. Polecem instalacja w tzw. chroocie, czyli oddzielnym środowisku (katalogu głównym). W kilku krokach pokażę, jak to zrobić w systemach CentOS/RedHat/Fedora. Jednak instalacja w innych systemach linuxowych jest podobna.

  1. Instalujemy pakiet „bind-chroot” i „bind”, jeśli go nie mamy.
  2. Zmieniamy uprawnienia dla katalogu „/var/named/chroot/var/named/master”, wydając jako root polecenie w konsoli „chmod 775 /var/named/chroot/var/named/master”.
  3. Zmieniamy grupę dla „/var/named/chroot/var/named/master”, wydając jako root polecenie w konsoli „chgrp named /var/named/chroot/var/named/master”.
  4. Zmieniamy uprawnienia dla katalogu „/var/named/chroot/var/named/slaves”, wydając jako root polecenie w konsoli „chmod 775 /var/named/chroot/var/named/slaves”.
  5. Zmieniamy grupę dla „/var/named/chroot/var/named/slaves”, wydając jako root polecenie w konsoli „chgrp named /var/named/chroot/var/named/slaves”.
  6. Kopiujemy zawartość  folderu  „/usr/share/doc/bind-9.3.6/sample/var/named” do „/var/named/chroot/var/named/”.
  7. Pobieramy do katalogu „/var/named/chroot/var/named” plik z adresami głównych serwerów DNS tzw. ROOT DNS: „wget ftp://ftp.rs.internic.net/domain/named.root”
  8. Tworzymy główny plik konfiguracji „named.conf” jeśli nie utworzył się podczas instalacji pakietu, wydając polecenie, np. vim /var/named/chroot/etc/named.conf„. Możemy skopiować przykładowy plik z katalogu „/usr/share/doc/bind-9.3.6/sample/etc”
  9. Nie możemy zapomnieć o ustawieniu automatycznego startu usługi. Możemy zrobić to na dwa sposoby. Między innymi przy pomocy narzędzia ntsysv ( polecenie „/usr/sbin/ntsysv”), lub ręcznie poleceniem „chkconfig –levels 235 named on„.
  10. Na koniec startujemy usługę, wydając w konsoli polecenie „/etc/init.d/named start”. W razie, gdy usługa już działa, a tylko zmieniamy jej ustawienia należy wydać polecenie „/etc/init.d/named restart”.

  Omawiany proces instalacji i wstępnej konfiguracji dotyczy systemu CentOS w wersji 5. Dla 6 zamiast „bind-9.3.6”, jest „bind-9.7.0”. W razie problemów, proszę pisać na forum lub w komentarzach.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony