-
Nginx – alternatywa dla Apache
Jedno z przysłów mówi:
Linux is like Vigvam no Windows, no Gates and an Apache inside
Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem skoro na hasło serwer www, najcześniej myślimy właśnie o połączeniu Linuxa i Apacha. Czasem jednak warto zrezygnować z utartej już ścieżki i odkryć coś nowego i powszechnie znanego Apacha zastąpić mniej znanym nginx.
Nginx ( poprawna wymowa engine x) to serwer http zdobywający coraz większą popularność. Można go krótko opisać jako mały, zwinny, wydajny i na dodatek na licencji BSD. Cóż więc więcej do szczęścia potrzeba ? Nginx został stworzony przez Igora Sysojewa i charakteryzuje się przede wszystkim wysoką dostępnością, skalowalnością oraz niską zajętością zasobów systemowych. Właśnie dzięki swoim zaletom został doceniony przez administratorów, a do grona portali wykorzystujących go należą min. Nasza-klasa.pl , joemonster.org, ling.pl I wiele innych.
Instalacja:
Niestety nginx nie znajduje się w standardowym repozytorium CentOS`a, dlatego bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam ręczną, ale znacznie bezpieczniejszą kompilacje ze źródeł. Mniej zaawansowanym ( lub też bardziej leniwym) wystarczy dodanie repo Fedory.rpm -Uvh http://download.fedora.redhat.com/pub/epel/5/i386/epel-release-5-3.noarch.rpm
yum install nginx
service nginx start
lub też
/etc/init.d/nginx start
Serwer od razu po instalacji jest gotowy do działania. Po odwiedzeniu strony http://127.0.0.1 zobaczymy stronę startować nginx`a. Pliki konfiguracyjne znajdują się w /etc/nginx/ , nas szczególnie interesuje plik nginx.conf oraz linie
The default server
server {
listen 80;
server_name _;
Warto zmienić linię listen na ‘listen adres_ip:80’, a ‘server_name _;’ zastąpić przykładową ‘server_name example.com;’ .
Cała konfiguracja jest dokładnie opisana na stronie http://wiki.nginx.org/Main. Gdzie na prawdę jest wszystko, wystarczy poszukać.
Strona domowa projektu: http://nginx.org/
W razie problemów lub wątpliwości zapraszam do odwiedzenia tego wątku na naszym forum.