• Nginx – alternatywa dla Apache

  dodany przez gintor

  Jedno z przysłów mówi:

  Linux is like Vigvam no Windows, no Gates and an Apache inside

  Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem skoro na hasło serwer www, najcześniej myślimy właśnie o połączeniu Linuxa i Apacha. Czasem jednak warto zrezygnować z utartej już ścieżki i odkryć coś nowego i powszechnie znanego Apacha  zastąpić mniej znanym nginx.
  Nginx ( poprawna wymowa engine x) to serwer http zdobywający coraz większą popularność. Można go krótko opisać jako mały, zwinny, wydajny i na dodatek na licencji BSD. Cóż więc więcej do szczęścia potrzeba ? Nginx został stworzony przez Igora Sysojewa i charakteryzuje się przede wszystkim wysoką dostępnością, skalowalnością oraz niską zajętością zasobów systemowych. Właśnie dzięki swoim zaletom został doceniony przez administratorów, a do grona portali wykorzystujących go  należą min. Nasza-klasa.pl , joemonster.org, ling.pl I wiele innych.
  Instalacja:
  Niestety nginx nie znajduje się w standardowym repozytorium CentOS`a, dlatego bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam ręczną, ale znacznie bezpieczniejszą kompilacje ze źródeł. Mniej zaawansowanym ( lub też bardziej leniwym) wystarczy dodanie repo Fedory.

  rpm -Uvh http://download.fedora.redhat.com/pub/epel/5/i386/epel-release-5-3.noarch.rpm
  yum install nginx
  service nginx start

  lub też

  /etc/init.d/nginx start

  Serwer od razu po instalacji jest gotowy do działania. Po odwiedzeniu strony http://127.0.0.1 zobaczymy  stronę startować nginx`a.  Pliki konfiguracyjne znajdują się w /etc/nginx/ , nas szczególnie interesuje plik nginx.conf  oraz linie

  The default server
  server {
  listen       80;
  server_name  _;

  Warto zmienić linię listen na ‘listen adres_ip:80’, a ‘server_name _;’  zastąpić przykładową  ‘server_name  example.com;’ .
  Cała konfiguracja jest dokładnie opisana na stronie http://wiki.nginx.org/Main. Gdzie na prawdę jest wszystko, wystarczy poszukać.
  Strona domowa projektu: http://nginx.org/
  W razie problemów lub wątpliwości zapraszam do odwiedzenia tego wątku na naszym forum.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony