• Munin- skuteczne narzędzie do monitorowanie serwerów

    dodany przez Przemysław Sikora

    Ważnym elementem administrowania serwerami jest monitorowanie zasobów i działania usług. Doskonałym do tego narzędziem jest Munin. Za jego pomocą, możemy „obserwować” dosŧepną pamięć dyskową i operacyjną, serwery usług, takie jak www, squid, pocztowe. Ilość monitorowanych „ogniw” zależy od zainstalowanych pakietów i ich wersji. Instalacja jest niezwykle prosta. Potrzebujemy pakietu „munin” oraz „munin-node” dla komputerów, które chcemy monitorować. Obydwa są w repozytorium rpmforge i epel. Któreś z nich musimy mieć skonfigurowane w naszym systemie. Gdy już to zrobimy wydajemy następujące polecenie:

    yum install munin munin-node

    Następnie przystępujemy do konfiguracji Munina na komputerze, który będzie pełnił rolę serwera tej usługi. Musimy wyedytować plik „munin.conf”

    vim /etc/munin/munin.conf

    Interesują nas między innymi ustawienie ścieżek dostępu dbdir, htmldir, logdir, rundir, tmpldir. Wszystkie z nich powinny być zapisywalne dla użytkownika munin.
    Konfiguracja monitorowanych serwerów sprowadza się do trzech następujących linijek:

    [dowolna_nazwa]
    address 127.0.0.1 #adres IP komputera, którego chcemy monitorować
    use_node_name yes

    Aby skonfigurować monitorowane serwery, należy wyedytowac plik „munin-node.conf”. Możemy użyć do tego następującego polecenia:

    vim /etc/munin/munin-node.conf

    Interesuje nas linijka zaczynjąca się od „allow”, dzięki której definiujemy dla których komputerów (serwerów Munin-a) będą dostępne dane pochodzące od „agentów” Munin-a.

    Pamiętajmy, aby na firewallu otworzyć port 4949 dla protokołu TCP i UDP.

    Na koniec startujemy usługę „munin-node’ poleceniem

    /etc/init.d/munin-node start

    Aby wykresy się aktualizowały w sposób automatyczny co np. pięc minut, zalecam skorzystanie z cron-a.

    crontab -e

    i wpisanie

    */5 * * * * /usr/bin/munin-cron –force-root

    oraz zapisanie. Może okazać się potrzebne zrestartowanie serwera www. Pamiętajcie, że najczęstsze problemy z tym narzędziem są związane z błędnym ustawieniem uprawnień do katalogów.

Komentarze do “Munin- skuteczne narzędzie do monitorowanie serwerów”

  1. Scottie pisze:

    Co do aktualizacji cronem, to wpisywanie ręczne nie jest wymagane, ponieważ instalacja yum-em zapewnia nam dodanie do cron.d odpowiedniego pliku, który zawiera właśnie tą linijkę kodu, którą przedstawiłeś.

    Pzdr,
    Scottie

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony