-
Instalacja VirtualBox w CentOS/RHEL
CentOS posiada już wbudowane narzędzia do wirtualizacji, ale od czego jest tak bardzo lubiany w systemach linuksowych wybór? W tym artykule dowiemy się jak zainstalować, i przygotować do pracy w naszym systemie Virtualboksa. Program dzięki mechanizmowi YUM będzie się aktualizował automatycznie, razem z innymi aktualizacjami.
– Wchodzimy do ulubionej konsoli np. konsole, xterm. Logujemy się jako root
– Wydajemy polecenie: rpm –import http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/sun_vbox.asc
– Następnie pobieramy definicje repozytorium z virtualboksem, dla naszej dystrybucji. Wydając polecenie cd /etc/yum.repos.d oraz wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/rhel/virtualbox.repo
– Upewniamy się, że mamy zainstalowane pakiety kernel-devel, kernel-headers, oraz programy służące do kompilacji t.j. Gcc, g++.
-Instalujemy VirtualBoxa poleceniem yum install VirtualBox-3.2
– Ostatnią rzeczą do zrobienia jest kompilacja modułu kernela potrzebnego do pracy z virtualboksem wydajemy polecenie: /etc/init.d/vboxdrv setup. Polecenie do będziemy musieli wydawać za każdym razem jak zaktualizujemy kernela lub virtualboksa.
Suplement dla użytkowników RHEL Desktop.
Ponieważ w RHEL Desktop, nie ma niektórych paczek potrzebnych do pracy virtualboksa (dokładnie to paczek potrzebnych do kompilacji modułu kernela). Musimy najpierw zainstalować potrzebne pakiety z zewnętrznego repozytorium np. CentOS. Dla osób chcących skorzystać z tej metody polecam temat na forum poświęcony temu zagadnieniu( http://forum.centos.com.pl/topic/repozytorium-centos-w-rhel ). W wersji RHEL Workstation nie ma tego problemu.