• Instalacja VirtualBox w CentOS/RHEL

  dodany przez Paweł Tarkowski

  CentOS posiada już wbudowane narzędzia do wirtualizacji, ale od czego jest tak bardzo lubiany w systemach linuksowych wybór? W tym artykule dowiemy się jak zainstalować, i przygotować do pracy w naszym systemie Virtualboksa. Program dzięki mechanizmowi YUM będzie się aktualizował automatycznie, razem z innymi aktualizacjami.

  – Wchodzimy do ulubionej konsoli np. konsole, xterm. Logujemy się jako root

  – Wydajemy polecenie: rpm –import http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/sun_vbox.asc


  – Następnie pobieramy definicje repozytorium z virtualboksem, dla naszej dystrybucji. Wydając polecenie cd /etc/yum.repos.d oraz wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/rhel/virtualbox.repo


  – Upewniamy się, że mamy zainstalowane pakiety kernel-devel, kernel-headers, oraz programy służące do kompilacji t.j. Gcc, g++.

  -Instalujemy VirtualBoxa poleceniem yum install VirtualBox-3.2

  – Ostatnią rzeczą do zrobienia jest kompilacja modułu kernela potrzebnego do pracy z virtualboksem wydajemy polecenie: /etc/init.d/vboxdrv setup. Polecenie do będziemy musieli wydawać za każdym razem jak zaktualizujemy kernela lub virtualboksa.

  Suplement dla użytkowników RHEL Desktop.


  Ponieważ w RHEL Desktop, nie ma niektórych paczek potrzebnych do pracy virtualboksa (dokładnie to paczek potrzebnych do kompilacji modułu kernela). Musimy najpierw zainstalować potrzebne pakiety z zewnętrznego repozytorium np. CentOS. Dla osób chcących skorzystać z tej metody polecam temat na forum poświęcony temu zagadnieniu( http://forum.centos.com.pl/topic/repozytorium-centos-w-rhel ). W wersji RHEL Workstation nie ma tego problemu.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony