• PHP4 i PHP5 na jednym serwerku sobie „stały” i działały

  dodany przez Przemysław Sikora

  Tytuł tego tutoriala może wydawać się śmieszny, ale dotyczy niezwykle ważnej kwestii, czy instalacji dwóch wersji php na jednym serwerze i mając do dyspozycji tylko jeden adres IP. Opisywana sytuacja dotknęła mnie osobiście, gdy na swoim serwerze z Apache-em i PHP 5.2, byłem zmuszony skorzystać z PHP 4.4.9. Co tu począć? Z pomocą przychodzi nam CGI. Oczywiście nie możemy zainstalować php4 z repozytorium, bo mamy w systemie już jedną wersję php. Jedynym sensownym wyjściem jest kompilacja ze źródeł, ale to już materiał na inny artykuł.Załóżmy, że mamy skompilowanego php 4 w katalogu „/opt/php-4.4.9”. Tworzymy nowego vhosta np. w pliku „/etc/httpd/conf/httpd.conf” o następującej treści:

  Restartujemy Apache poleceniem „/etc/init.d/httpd restart” lub „service httpd restart”. Od tej chwili powinniśmy mieć dwie działające wersje PHP na serwerze. Oczywiście nie musi to być konkretnie wersja 4 i 5. Może to być np. wersja 5.2 i 5.3. Wszystko według potrzeb.
  Wersja tekstowa vhosta do pobrania

2 komentarze do “PHP4 i PHP5 na jednym serwerku sobie „stały” i działały”

 1. Kuriatow pisze:

  Mam Debiana7, instalację drugiego – z problemami -przeszedłem bezbłędnie wreszcie. mam nasłuch php53. słucha na 8999 a php5.4 na 9000, nawet po załadowaniu tej konfiguracji nadal jeśli w hosta wstawię phpinfo(); wyświetla mi wersję dostarczoną z systemem php5.4, jakieś sugestie?

 2. Przemek pisze:

  Podeślij configa na meila, to rzucę okiem.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony