• Szyfrowanie partycji w CentOS – LUKS

  dodany przez Przemysław Sikora

  Bezpieczeństwo zgromadzonych na dyskach twardych danych odgrywa dużą rolę w środowiskach produkcyjnych ale nie tylko. Często posiadając laptopa, mamy na nim zdjęcia, czy skany dokumentów. Nie chcielibyśmy, aby po ewentualnej kradzieży lub zgubieniu naszego sprzęty, dane trafiły w niepowołane ręce. W takich wypadkach najlepiej skorzystać z szyfrowania partycji zgodnego ze specyfikacją LUKS, czyli Linux Unified Key Setup. Jego niewątpliwą zaletą jest duża kompatybilność i dostępność, praktycznie w każdej dystrybucji Linuksa. Dla CentOS-a potrzebujemy pakietu  cryptsetup-luks, znajdującego się w repozytorium „base”.

  yum install cryptsetup-luks

  Następnie zakładamy partycję, którą chcemy zaszyfrować, oczywiście jeśli jej nie posiadamy. Przyda nam się do tego komenda:

  fdisk -cu /dev/sda

  Przykład dotyczy pierwszego dysku (sda), na którym będziemy zakładać partycję. W systemie CentOS 5 i niższych, nie musimy używać opcji „-cu”, ponieważ dotyczy ona tylko wersji 6. Nowy układ partycji będzie widoczny po ponownym uruchomieniu systemu lub po wydaniu dwóch następujących komend:

  partx -d /dev/sda
  partx -a /dev/sda

  Gdy mamy już przygotowaną partycję przystępujemy do właściwego procesu szyfrowania, w czasie którego będziemy proszeni o ustalenie i potwierdzenie hasła dostępu do naszej partycji.

  cryptsetup luksFormat /dev/sda2
  cryptsetup luksOpen /dev/sda2 dowolna_nazwa

  Powyższe polecenie utworzy urządzenie /dev/mapper/dowolna_nazwa. Przedtem jednak będziemy musieli wprowadzić wcześniej ustalone hasło.
  Czas na utworzenie systemu plików na powyższym urządzeniu. Wybieramy np. xfs.

  mkfs.xfs /dev/mapper/dowolna_nazwa

  Zakładamy katalog „/szyfrowana”.

  mkdir /szyfrowana

  Podmontowujemy do powyższego zasobu nasz nowy dysk:

  mount /dev/mapper/dowolna_nazwa /szyfrowana

  Po restarcie naszego podmontowanego zasobu nie będzie. Aby bezpiecznie zamknąć naszą szyfrowaną partycję, najpierw odmontujmy ją, a następnie skorzystajmy z polecenie (nie musimy tego robić każdorazowo przy zamykaniu systemu):

  cryptsetup luksClose dowolna_nazwa

  Aby partycja była automatycznie montowana po starcie systemu musimy wykonać dwie następujące czynności. Przede wszystkim edytujemy plik „?etc/crypttab” i dopisujemy:
  redhat /dev/sda6
  Następnie edytujemy plik „/etc/fstab” i dopisujemy:
  /dev/mapper/redhat /szyfrowana xfs defaults,_netdev 0 0
  Opcja „_netdev” oznacza, że partycja będzie montowana po uruchomieniu sieci. Po restarcie powinno wszystko działać. W czasie uruchamiania będziemy proszeni o hasło do naszej szyfrowanej partycji. Można temu zaradzić i ustawić tzw. klucz w postaci pliku zawierającego nasze hasło. Aby to zrobić musimy utworzyć plik np. „/etc/haslo” oraz wpisać do niego hasło. Następnie wykonujemy komendę:

  cryptsetup luksAddKey /dev/sda2 /etc/haslo

  Będziemy proszeni o podanie hasło do naszej partycji. Plik „/etc/crypttab” powinien zawierać zmodyfikowany wcześniej wpis w postaci:
  redhat /dev/sda6 /etc/haslo
  Aby sprawdzić aktywne opcje autoryzacji dla danej partycji (w naszym przypadku /dev/sda2) wykonujemy komendę:

  crypsetup luksDump /dev/sda2

  Powinniśmy zobaczyć listę tzw. Key Slot-ów. Dwa z nich powinny mieć status „ENABLED”. Jeśli tak jest, to znaczy że wszystko jest ok. Po restarcie zaszyfrowana partycja powinna zostać automatycznie podmontowana. Bezpiecznego szyfrowania 🙂

7 komentarzy do “Szyfrowanie partycji w CentOS – LUKS”

 1. mheki pisze:

  Testowałeś może dostęp do tak zaszyfrowanej partycji z poziomu liveCD / systemu na USB różnych dystrybucji?
  Jaka jest procedura dostępu do takiej partycji w przypadku crashu systemu?
  Pozdrawiam

 2. z pisze:

  Popieram mheki.
  Różne „wyuzdane” metody zabezpieczeń obracają się najczęściej przeciwko użytkownikowi.
  Proponuję na wrażliwe dane pamięć flash USB (tzw. pendrive) lub dysk twardy USB z Truecryptem i częste jego backupy.
  Wg mnie nie ma nic lepszego.
  Pozdrawiam.

 3. fragles pisze:

  Nice, tylko z posiadanej wiedzy o yum, przy poleceniu instalacji paczki cryptsetup raczej „install” niż „setup”. Chyba że to jakaś własna kompilacja yum’a 😀
  Pzdr.

 4. admin pisze:

  Fragles masz słuszność. Dzięki za wskazanie błędu. Poprawione.

 5. shadow pisze:

  @z: Wydaje mi się, że w przypadku Linuksa, to właśnie TrueCrypt jest bardziej „egzotycznym” rozwiązaniem, niż LUKS. Fakt, nie jest wieloplatformowy, jak TrueCrypt, ale obecnie jest jednym z bardziej standardowych i stabilnych rozwiązań służących szyfrowaniu dysków.

 6. Gero pisze:

  A jak zmienić po fakcie „dowolna_nazwe”?

 7. centos pisze:

  Po wykonaniu „cryptsetup luksClose dowolna_nazwa”, dajesz np. „cryptsetup luksOpen /dev/sda2 inna_dowolna_nazwa”.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony