• Red Hat miliarderem! Sukces?

  dodany przez Paweł Tarkowski

  W roku fiskalnym 03.2011 – 02.2012 firma Red Hat Inc. osiągnęła zysk w wysokości 1,13 mld dolarów przychodu, czym pokazała, że można zarobić poważne pieniądze w biznesie open-source. Firma jest najbardziej znana ze swojej flagowej dystrybucji Red Hat Enterprise Linux (to ona źródłach tej dystrybucji tworzony jest przez społeczność darmowy klon CentOS). Sam RHEL mimo posiadania darmowego klonu w postaci CentOS-a, oraz konkurencji w postaci np. Oracle Linuksa (dawniej Oracle Enterprise Linux), jest dystrybucją dochodową. Firmę stać również na sponsporing i utrzymanie kolejnej dystrybucji a mianowicie Fedory oraz zatrudnienia programistów oddelegowanych do pracy nad jądrem Linuksa, GNOME, Serwerem X’ów (Xorg) czy LibreOffice.


  Mimo iż zaczynałem pisać ten artykuł i zbierać do niego informację, jeszcze zanim pierwszy polskojęzyczny serwis napisał o sukcesach w dochodowości Red Hata, w czasie prac nad nim zdążyłem przeczytać publikacje w tych portalach. Pokazują one, że Red Hat mimo sukcesów nie jest tak rozpoznawalną marką jak się wydaje. Wciąż przez redaktorów popełniany jest błąd gdzie jako flagowy produkt firmy podaje się Red Hat Linuksa, gdzie ta dystrybucja nie wychodzi na rynek od Marca 2003 roku! (Wersja 9.0 Shirke, dla porównania ostatni Aurox 12 – ktoś go pamięta? Wyszedł we wrześniu 2006 roku.). Nie wspomnę o komentarzach dotyczących marketingu i biznesu, gdzie podaje się (tutaj ogólna uwaga), za wzór firmę Cannonical. Ale czy firma sprzedająca (subskrypcję/wsparcie) „Muzeum wolnego oprogramowania” zarabiająca miliard dolarów, ma naprawdę taki kiepski marketing?
  Po przeczytaniu losowych artykułów w prasie zagranicznej (głównie niemieckojęzycznej) nie jest to globalny problem. Może po prostu brakuje lokalnego przedstawicielstwa w Polsce (biura)? A może temat Red Hata zbyt rzadko gości na łamach prasy? A może po prostu większa promocja w Polsce produktów z rodziny Red Hata (w tym i Fedory i CentOSa) m.in. na naszym portalu i np. w Open Souce Day, które kisi się w Warszawie, a aż prosi się na wzór Linux Day by zorganizować w większej liczbie miast: Katowice, Łódź, Kraków, Wrocław czekają! Jest Open Source Day OnLine, ale nic nie zastąpi spotkania na żywo ze specjalistami. A może zorganizować zlot fanów CentOSa przez CentOS.pl?
  W każdym razie jakie perspektywy ma Red Hat? W moim przekonaniu bardzo dobre. Oprogramowanie chmurowe, dostęp Linuksa do chmur Microsoftu. Całkiem udany RHEV3.0. I przede wszystkim duży popyt na flagowego RHEL’a powoduje, że wynik w przyszłym roku może być jeszcze lepszy.
  A jak już jesteśmy w ostatnim akapicie tego newsofelietonu, chociaż ten „news” nie do końca taki charakter miał, ale jak czytelnicy strony zapatrują się na publikację o bardziej biznesowym charakterze? Czy warto pokusić się o kolejne biznesowo-ekonomicznie-informatyczne publikacje, przystępnie opisujące zagadnienia ze skraju tych dziedzin? Czekamy na komentarze, również na dyskusję na naszym forum, można dyskutować już np. na temat: „CentOS/RHEL jako (korporacyjny) desktop”.

   

  Źródło: Red Hat Press/Heise.de

2 komentarze do “Red Hat miliarderem! Sukces?”

 1. michas100 pisze:

  Witam tutaj muszę przyznać rację gdyby te spotkania były np. w Łodzi, łatwiej by było się wspólnie spotkać (przynajmniej mnie :-)) Pozdrawiam.

 2. shadow pisze:

  Witam,

  Każdy chciałby się spotykać w okolicy swojego miejsca zamieszkania/pracy, więc pewnie do ogólnopolskiego „zlotu” jeszcze daleko. Ale inicjatywa jak najbardziej słuszna 🙂

  Jeżeli chodzi o artykuły i felietony traktujące o biznesie, to ja bardzo chętnie bym takie rzeczy czytał. Niestety, mam ostatnio zbyt mało czasu, żeby samemu coś wytworzyć 🙁

  K.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony