• Proste reverse proxy z użyciem Squida

  dodany przez Przemysław Sikora

  Jakiś czas temu pisałem o Varnishu, który wspaniale sprawdza się w roli serwera proxy, dzięki któremu możemy przyspieszyć działąnie naszego serwisu internetowego. Nie można zapomnieć o jego bezpośredniej konkurencji w postaci Squida. Przedstawię zaraz prosty sposób na zrobienie tzw. reverse-proxy. Uprzedzam, że przedstawione rozwiązanie jest „wierzchołkiem góry lodowej” i dotyczy proxowanie jednej strony. Zakładam, że posiadamy zainstalowanego Squid-a. Do pliku „/etc/squid/squid.conf” należy dopisać następujące linie:
  acl naszastrona dstdomain naszastrona.com
  http_access allow naszastrona

  Powyższe wpisy to polityka dostępu do naszego Squida.
  http_port publicznyIP:80 accel defaultsite=naszastrona.com
  cache_peer IPserwerNaKtórymJestNaszaStrona parent 80 0 no-query originserver

  Po zapisaniu ustawień restartujemy Squid-a.

  service squid restart

  Po wpisaniu w przeglądarkę adresu naszastrona.com, powinna wyświetlić się strona idącą z naszego serwera proxy. Pamiętajmy o odpowiednich zmianach w DNS, aby nazwa strony (domena) wskazywała na IP serwera proxy.

Komentarze do “Proste reverse proxy z użyciem Squida”

 1. rozie pisze:

  Jak piszesz, że pisałeś o Varnishu, to warto od razu podlinkować, żeby czytelnicy nie szukali. Tym bardziej, że przejrzenie paru stron starszych wpisów nie pomaga i trzeba wyszukiwarki użyć.

  Skoro są dwa programy do tego samego i je opisujesz, to warto wskazać, kiedy z którego korzystać, jakie są ich zalety i wady.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony