• RHEL7 beta1 już jest!

  dodany przez Paweł Tarkowski

  Po wielu miesiącach prac, testów i przygotowań, zgodnie z ostatnimi przeciekami ze strony Red Hata, w grudniu pojawiła się wersja beta najnowszej generacji systemów firmy Red Hat. Mianowicie Red Hat Enterprise Linux 7 w wersji beta. Poniżej szybki przegląd co Red Hat umieścił w dystrybucji.

  RHEL7beta bazuje na Fedorze 19 oraz jądrze Linux w wersji 3.10.

  Zmiany w paczkach oraz wsparciu
  Paczki proponowane do usunięcia(w nawiasie alternatywa): Wsparcie ext2, ext3 (ext4), sblim-sfcb (tog-pegasus), stary system RHN rejestracji (subscription-manager i Subscription Assed Manager), acpid (systemd), evolution-mapi (evolution-evs), gtkhtml3 (webkitgtk3), sendmail (postfix), edac-utils oraz mcelog (rasdeamon), libcgroup (systemd), krb5-appl (openssh), lvm1 (lvm2), lvm2mirror oraz cmirror (lvm2 raid 1).

  Paczki usunięte w porównaniu do RHEL6 (j.w.): gcj (OpenJDK), Wsparcie IBM Power 6, webalizer, compiz (gnome-shell), Eclipse (pakiet przeniesiony do Red Hat Developer Toolset), system-config-services (systemadm), pidgin (empathy), HAL (udev), ConsoleKit (systemd), DeviceKit-power (upower), system-config-lvm (gnome-disc-utility), system-config-network (nm-connection-editor, nmcli), thunderbird (evolution), vconfig (iproute), system-config-firewall (firewalld), module-init-tools (kmod).

  Ponadto usunięto wsparcie dla starszych modułów i sterowników w jądrze. Wszystkie zmiany oraz dodatkowe informacje w wydaniu ReleaseNotes opublikowanym na stronie Red Hata.

  Wybór najważniejszych/najciekawszych zmian
  – Wsparcie dla Geolokalizacji, język i strefa czasowa wstępnie wybrana przez GeoIP.
  – Wsparcie wtyczek (add-ons) przez Anacondę
  – Wsparcie Btrfs
  – GRUB2 z wsparciem dla TrustetBoot jako Technology Preview.
  – Domyślnym systemem plików dla Anacondy XFS, jako alternatywa również dostępne ext4 oraz Btrfs.
  – Wsparcie dla Windows 8 oraz Windows Server 2012 w jako system gość w wirtualizacji.
  – OpenLMI
  – subscription-manager jako obowiązkowe narzędzie zarządzania subskrypcją. Stary sposób przez rhn_register nie wspierane w RHEL7 beta.
  – GNOME3
  – GNOME Boxes
  – KDE 4.10 z KScreen
  – Apache 2.4
  – MariaDB 5.5
  – PostgreSQL 9.2
  – ABRT 2.1

  Blog RHEL

  Dodatkowo Red Hat poinformował przy okazji wydania wersji beta o uruchomionym 10.12.2013 roku blogu firmowym systemu Red Hat Enterprise Linux pod adresem http://rhelblog.redhat.com/. Będziemy tam zaglądali i w zależności od zainteresowania czytelników będziemy umieszczać przegląd informacji tam zawartych na naszych stronach.

  (RedHatGroups/Red Hat Press/Red Hat Docs)

2 komentarze do “RHEL7 beta1 już jest!”

 1. NoNaMe→ pisze:

  Ciekaw jestem jak przyjmie się GNOME 3 w RHEL7. Jakoś mi to środowisko graficzne nie pasuje do tego typu dystrybucji. Wiem, że będą panele znane z GNOME 2, ale to tylko proteza, której do wygody sporo brakuje.

 2. jac pisze:

  Pobrałem iso bety i nie instaluje się na VirtualBoxie, nie może znaleść repozytorium do instalacji. Komuś się udało?

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony