• MboxChildFolders w Dovecot

  dodany przez Przemysław Sikora

  Czy zdarzyło Wam się dostać komunikat w programie pocztowym lub webmailu „…target mailbox doesn’t allow interior mailboxes” ? Występuje on czasami, gdy chcemy przenieść katalog z wiadomościami do innego katalogu. Niby nic, ale nie działa domyślnie w przypadku dovecota i mbox-a.

  Osobiście raz w życiu spotkałem się z przypadkiem tworzenia takiej struktury drzewiastej w poczcie. Metoda zaradcza jest dosyć prosta i wymaga edycji jednego z plików konfiguracyjnych oraz zmiany struktury katalogów trzymających pocztę. Zacznijmy do początku, czyli edycji konfiguracji „/etc/dovecot/conf.d/10-mail.conf”

  mail_location = mbox:~/mail/mailboxes:DIRNAME=messages:INDEX=~/mail/index:CONTROL=~/mail/control:INBOX=/var/mail/%u
  namespace {
  separator = /
  inbox = yes
  list = yes
  }

  Po dokonaniu zmian, restartujemy wspomnianą usługę.

  service dovecot restart

  Powyższa konfiguracja zmienia kompletnie sposób / strukturę przechowywania poczty (poza skrzynką odbiorczą). Od teraz katalog ~/mail powinien zawierać:
  – katalog „control”, a w nim plik z subskrybowanymi folderami (.subscriptions)
  – katalog „INBOX” jeśli będziemy dodawać podkatalogi do skrzynki odbiorczej
  – katalog „index” a w nim indexy tworzone przed dovecota w celu przyspieszenia wyszukiwania / wyświetlania poczty
  – katalog „mailboxes”, a wewnątrz foldery (takie jak w poczcie), a w każdym z nich plik „messages” zawierający właściwe wiadomości

  Nie ma problemu, gdy budujemy infrastrukturę i nie mamy żadnych wiadomości. Jeśli omawiany problem z podfolderami, wystąpi później, to musimy sami zmienić sposób przechowywania wiadomości w skrzynkach e-mail. Przed zmianą struktury katalogów, najlepiej wyłączyć dovecota 🙂

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony