• pgAdmin III – pierwsze kroki

  dodany przez Paweł Tarkowski

  Instalujemy system CentOS (ewentualnie RHEL), dodajemy bazę PostgreSQL, np. dzięki temu artykułowi. I chcielibyśmy zarządzać bazą danych. Możemy to robić w linii poleceń, ale możemy to również robić graficznie, przy użyciu narzędzia pgAdmin III. Ten artykuł pokaże jakie pierwsze kroki należy wykonać aby móc tym programem połączyć się z bazą danych.

  Co mamy? 1 Komputer Serwer z zainstalowanym systemem CentOS5, oraz drugi komputer z zainstalowanym RHEL6 Desktop.  W standardzie w RHEL nie ma pgAdmin III, więc musimy zainstalować je z zewnętrznego repo, np. EPEL. Instalujemy poleceniem:

  yum install pgadmin3

  Przechodzimy do najważniejszej części co musi być zrobione, aby móc się połączyć? Zalecane jest zmiana hasła użytkownika postgres, jak to zrobić jest podane w wyżej podlinkowanym artykułem. Jak wykonujemy polecenie SQL, pamiętajmy o zakończeniu średnikiem. Często się zapomina, o tym i dodajemy sobie troche pracy, zastanawiając się dlaczego nie działa. Jeżeli zmiana hasła się uda zobaczymy komunikat, podobny do czegoś takiego:

  ALTER USER lub ALTER ROLE

  Następnym elementem jest edycja pliku pg_hba.conf, dodając linujkę jak na obrazku niżej:

  mcedit z uruchomionym plikiem

  W dodatkowej linijce (tam gdzie kursor) adres IP 192.168.1.2 to adres IP naszego komputera z RHEL. Kolejnym plikiem do edycji jest: postgresql.conf, tutaj:mcedit z otwartym plikiem

  Restartujemy bazę poleceniem: „service postgresql restart” To ostatnia rzecz, którą zrobiliśmy by móc pracować z bazą. Należy jeszcze pamiętać o konfiguracji firewalla, oraz SELinuksa. Jednak z domyślną konfiguracją jako Server systemu, nie byłoby problemu z tymi komponentami.

  Teraz przechodzimy do uruchomienia pgAdmina, wchodzimy przykładowo w KDE do Menu KDE -> Narzędzia Programistów -> pgAdmin III.

  Uruchamia nam się program:

  Uruchomiony pgAdmin III

  Wchodzimy do menu Plik – Dodaj serwer:

  Okno dodawania serwera

  Usupełniamy swoimi danymi i możemy cieszyć się działającym połączeniem, i wygodną zdalną administracją bazy. Możemy dodać np. kolejnego użytkownika.

  Gotowy dostęp do Bazy :)

  Oczywiście artykuł ten nie wykorzystuje do końca tematu, również pod kątem bezpieczeństwa. Zalecamy dalszą zabawę. I udoskonalenia konfiguracji.

Komentarze do “pgAdmin III – pierwsze kroki”

 1. […] This post was mentioned on Twitter by b0rn2frag. b0rn2frag said: pgAdmin III – pierwsze kroki | CentOS- otwarty system operacyjny …: Instalujemy system CentOS (ewentua… http://bit.ly/gh6rxF #CentOS […]

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony