• CentOS Family Kurier #1

  dodany przez Paweł Tarkowski

  Zapraszamy do pierwszego wpisu z serii podsumowań co w ostatnim czasie wydarzyło się w ramach całej rodziny usług związanych z CentOSem. W serii informacje przede wszystkim na ten temat oraz produktów firmy Red Hat Inc. Będziemy zaglądać również do projektu Fedora i mniej popularnych rzeczy związanych z CentOSem. Wszystkie materiały w ramach serii powstają wspólnym wysiłkiem całej redakcji. Zapraszamy do czytania!


  CentOS

  W tym miesiącu wydano nowe uaktualnienie dla 6 serii systemu CentOS (6.5). Przypominamy, że uaktualnienie dla RHEL6 (6.5) pojawiło się 21 Listopada. Wśród zmian w desktopowej wersji LibreOffice uaktualniono do wersji 4.0.4, a klienta eMail Evolution do wersji 2.32.


  Red Hat

  Chyba najważniejszym tematem związanym z Red Hatem jest opublikowana 11 Grudnia, o czym również na naszym portalu informowaliśmy. Z najciekawszych zmian to postawienie na XFS jako domyślny system plików oraz odejście od klasycznego sposobu zarządzania subskrypcjami. W nowej wersji pojawi się również GNOME3 w wydaniach RHEL Workstation. System bazować będzie również na systemd. Więcej szczegółów w naszej notce informującej o wydaniu. Red Hat uruchomił również specjalny anglojęzyczny blog dla swojego flagowego produktu Red Hat Enterprise Linux pod adresem http://rhelblog.redhat.com. O czym również informowaliśmy w wyżej podlinkowanym wpisie. W ramach bloga Red Hat polecał zapoznanie się z technologią OpenLMI – www.openlmi.org. My również zachęcamy każda dodatkowa wiedza przyda się w pracy nad systemami. Na blogu pojawił się również wpisy (np. tutaj) dotyczący tej technologii. Uruchomiono również certyfikację dla platformy PaaS OpenShift Enterprise. Uaktualniono również kolejny produkt firmy OpenStack Platform 4.0, będący tym razem rozwiązaniem dla IaaS. Jest to kombinacja systemu RHEL6.5 oraz wydanego w listopadzie OpenStack 2013.2 „Havanna”.


  Fedora i pozostałe społeczności  Wydano nową wersję dystrybucji Fedora 20. Wśród nowości: GNOME 3.10 (GNOME Documents ze wsparciem dla OwnCloud, integracja GNOME Online Accounts z Flikr, GNOME Maps.), KDE Plasma Workspaces 4.11, oprócz tego w dystrybucji zawierto środowisko Mate, Sugar 0.100, Enlightenment, Cinnamon 2.0, X2Go. Uaktualniono NetworkManagera (z wersją w linii komend nmcli), uaktualniono BlueZ 5, Drukowanie 3D (slic3r). Wśród zmian dla Administratorów systemów: SSD, p11-kit-trust, Virtual Machine Manager zawiera w sobie zarządzanie i monitorowanie migawek dla gości KVM. MongoDB, w serwerach mailowych brak w domyślnej instancji sendmaila. Syslog zastąpiony przez demona journald i journalctl. Jądro Kernela 3.12.


  Biznes

  Z spraw bardziej biznesowych mogliśmy się dowiedzieć, że Salesforce.com jest zainteresowane dołączeniem wkrótce do firm wspierających chmurowe otwarte rozwiązanie OpenStack. Firma dołączyłaby tym samym do takich firm jak RedHat oraz Cisco, IBM, Intel, Dell czy HP. Sama firma specjalizuje się w rozwiązaniach SaaS, był by to znak o zainteresowaniu firmy usługami IaaS. Zostając w tej tematyce serwis readwrite.com zastanawia się „Why OpenStack Needs Red Hat”. Jest to dobre pytanie, i w nowym roku na pewno będziemy mieli okazję śledzić rozwój tej technologii.


  Podsumowanie

  Grudzień z ostatnimi dniami starego roku dał nam przede wszystkim wersję beta RHEL7. Dzięki temu możemy w bieżącym roku oczekiwać nowej wersji, oraz uaktualnienia wielu innych produktów bazujących na systemie Red Hata, jak np. RHEV dla wirtualizacji. Sama rozpoczynana właśnie seria, chociaż początki będą trudne. Chcielibyśmy by była w pigułce tym co dzieje się w świecie Red Hata, CentOSa i ekosystemu wokół tego.

  Źródła: Własne/rhelblog/RedHatPress/CentOSWiki/Heise/Ciol/Fedora/ComputerWord/ReadWrite
  Współpraca: PT, PS

Komentarze do “CentOS Family Kurier #1”

 1. shadow pisze:

  Witam,

  Bardzo fajny pomysł, żeby zrobić „świat RH w pigułce”. Mam nadzieję, że wspomniana w pierwszym akapicie „seria” będzie długa i stabilna.

  K.

Dodaj komentarz

Warto odwiedzić
Valid XHTML 1.0 Transitional centos.com.pl- mapa strony